شرکت داروسازی فایزر اعلام کرده واکسنی که هفته پیش خبرش را داده بود، ظاهرا در بیش از ۹۴ درصد افراد بالای ۶۵ سال موثر بوده است.

این اطلاعات جدید مربوط به مرحله سوم آزمایش بالینی واکسن ضدکرونا است که نشان می‌دهد واکسن تولید شده در میان افراد با سن، قومیت و نژاد مختلف تاثیر یکسان دارد.

در پایان این مرحله شرکت آمریکایی فایزر که با همکاری شرکت آلمانی بایوان‌تک این دارو را ساخته امیدوار است بتواند اجازه استفاده اضطراری از این واکسن را در آمریکا بگیرد.

شیوع پاندمی کرونا در آمریکا دیگر قابل کنترل نیست اما توزیع نخستین محموله واکسن بیون‌تک-فایزر نیز در این کشور آغاز شده است. صبح روز دوشنبه ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) بزرگترین کمپین واکسیناسیون تاریخ آمریکا آغاز می‌شود.
پس از صدور پروانه برای تولید واکسن محصول مشترک بیون‌تک-فایزر جهت پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ در آمریکا اکنون توزیع آن آغاز شده است.

نخستین محموله‌های واکسن صبح روز یکشنبه ۲۳ دسامبر توسط کامیون‌های ویژه از کارخانه بیون‌تک-فایزر در کالامازو میشیگان خارج شدند.

تورج دهقان زنگنه، رئیس سازمان هواپیمایی ایران می‌گوید این سازمان، «هیچ مشکلی» برای واردات هر نوع واکسنی از جمله واکسن شرکت فایزر برای مقابله با ویروس کرونا ندارد.

اظهارات وی در شرایطی مطرح شده که مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا به تازگی گفته ایران، «بدلیل نداشتن امکانات و شرایط لازم، هواپیماها و سیستم حمل و نقل، نمی‌تواند واکسن فایزر کرونا را وارد کند و به همین دلیل از دریافت آن انصراف داده‌ایم.»

1 فکر کردم “درمورد واکسن فایزر کرونا

  1. […] تعداد باکتری های موجود در بدن انسان بیشتر از تعداد سلول های بدن است. در بدن انسان حدود ۷۵ تا ۱۰۰ تریلیون سلول وجود دارد. مغز انسان از قوی ترین کامپیوتر پیچیده تر است و بیش از ۱۰۰ میلیارد سلول عصبی دارد. مویرگ ها آنقدر کوچک هستند که گلوبول های قرمز خون فقط به صورت تکی می توانند از آنها عبور کنند. قرنیه چشم، بیرونی ترین لایه چشم، تنها بافت زنده بدن انسان بدون رگ خونی است که موادمغذی را از اشک میگیرد […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *